Grafik 3D, jest to osoba dość specyficzna, osoba patrząca na świat inaczej. W współczesnym świecie prawie wszystko co nas otacza jest projektowane na komputerach, własnie przez grafików trzech wymiarów. Osoba na codzień tworząca takie przedmioty zwraca uwagę na różne rzeczy na których zwykły człowiek nawet nie zauważy. Przykładem może tu być telefon komórkowy, przedmiot używany przez wszystkich. Grafik patrząc na ten telefon zobaczy wszystkie szczegóły, miękkie krawędzie, płynne przejścia między guzikami, czy zwórci uwagę na kolorystykę, estetykę telefonu. Od razu wyobrazi sobie jak ktoś to projektował, ile ta osoba musiała włożyć w to pracy oraz to czy sam potrafił by takie zrobić, albo stworzyć jeszcze lepsze "dzieło". Grafik przechodząc ulicą potrafi dostrzec piękno w różnych nawet pozornie błachych rzeczach takich jak łyse drzewo zimą, pusta ulica w czasie deszczu czy misternie upleciona przez pająka pajęczyna oblana poranną rosą.
Pewnym odłamem grafików są animatorzy. Ci z kolei zwracają uwagę na ruch, podnoszenie filiżanki przez kelnerkę może mu się wydać piękne. Od razu wyobrazi sobie to w trzech wymiarach, jak by to wyglądało w komputerze, jak on by zanimował takie zdarzenie.

Znani Graficy 3d

Polscy:
Tomasz Bagiński rysownik, malarz, animator ur. 10 stycznia 1976 Białystok, Polska. Bagiński jest rysownikiem, malarzem i animatorem. Głównym medium, jakim się posługuje, jest komputer. Jest artystą samoukiem. Porzucił studia architektoniczne dla robienia filmów. Jego film studencki "Rain" zdobył kilka nagród i stał się dla niego przepustką do firmy Platige Image, w której Bagiński pracuje nad efektami specjalnymi i animacją na potrzeby reklamy, kina i telewizji.
Jego siedmiominutowa "Katedra", zrealizowana na podstawie opowiadania jednego z najpłodniejszych polskich pisarzy science fiction Jacka Dukaja, powstawała przez trzy lata - została ukończona w ubiegłym roku. Film jest określany przez krytykę jako dzieło "plastycznie precyzyjne, wyrosłe z ducha komiksów i filmów fantasy".
Nominacja do Oscara w kategorii najlepszy animowany film krótkometrażowy, to nie pierwsza nagroda dla "Katedry". Obraz zdobył już kilka znaczących międzynarodowych wyróżnień, w tym Best Animated Short na Siggraph 2002, nagrodę główną konkursu Animago 2002 oraz nominacje do kilku konkursów w Europie, z których najważniejsze to LEAF w Londynie (London Effects and Animation Festival), BAF (Bradford Film Festival), Mediarama w Sewilli i ArtFutura w Barcelonie.
Na jednym ze spotkań z dziennikarzami Bagiński powiedział, że "na wszelki wypadek" przygotuje sobie przemówienie na galę rozdania Oscarów, ale - według niego - wygra film amerykański. Tomasz Bagiński
Twórca filmu ma już w głowie kolejne projekty: "Cały czas na orbicie jest pomysł długometrażowego filmu według "Ruchu generała" autorstwa Jacka Dukaja. Czy pojawi się ten film, zależy od tego, czy uda nam się zdobyć fundusze. Teraz (po nominacji do Oscara) mam nadzieję, że to będzie łatwiejsze" - mówił na tym samym spotkaniu.
Bagiński ma na swoim koncie publikacje na temat filmu w wielu gazetach branżowych na całym świecie - od Stanów Zjednoczonych po Chiny i Japonię.
Do niedawna zajmował się dwoma innymi produkcjami: Kinematograf oraz Wszyscy Święci, jednak prace nad nimi zostały zawieszone ze względu na projekt filmów animowanych do gry Wiedźmin. Ponadto trwają przygotowania do ekranizacji kolejnego opowiadania Dukaja, Ruch Generała - tym razem ma to być animowany film długometrażowy.

Zagraniczni:
Gilles Tran urodzony 1964 roku. Francuski inżynier i grafik komputerowy, współautor pierwszego obrazu wygenerowanego w przestrzeni kosmicznej przez Marka Shuttlewortha, wielokrotny laureat konkursu Internet Ray Tracing Competition.
Gilles Tran należy do grafików komputerowych którzy oprócz używania gotowych elementów i programów implementują własne algorytmy podczas umieszczania obiektów graficznych w swoich pracach. W jego graficznych eksperymentach występują często te same powtarzające się elementy: postać kobiety, Mini Cooper i krowa. W pracy wykorzystuje programy POV-Ray, Cinema 4D, finalRender, Poser, Wings 3D, Rhino 3D.
* 2000-obecnie: "The book of beginnings" - zbiór niedokończonych historii składających się z krótkich niepowiązanych fragmentów tekstu zilustrowanych grafikami komputerowymi,
* 2001-2002: współautor pierwszego plakatu wygenerowanego w przestrzeni kosmicznej "Reach for the stars",
* 2004: współpraca w projekcie "Infinite Spire and Fallen Headstones" na zagospodarowanie "World Trade Center Memorial".
Grafika 3d
Grafika 3d
Grafika 3d
Więcej
Info| Kontakt| W3C xHTML 1.0 | CSS 2.0 | RSS