3D Studio Max
Rozbudowany program do tworzenia trójwymiarowej grafiki i animacji napisany przez firmę Discreet, obecnie wcieloną do Autodesk Inc.. Pierwsza jego wersja ukazała się w 1990 roku pod nazwą 3D Studio, natomiast obecna wersja 3DS Maxa oznaczona jest nie kolejnym numerem jak to było w przypadku poprzednich wersji (był by to numer 10) lecz symbolem "2009". Program posiada przyjazny interfejs użytkownika oraz bardzo duże możliwości. Posiada wbudowany system do zaawansowanej animacji postaci dwunożnych - Character Studio, który jest jednym z najczęściej wykorzystywanych systemów animacji postaci przy produkcji gier komputerowych. Program 3D Studio Max jest przeznaczony dla środowiska MS Windows, natomiast 3D Studio dla systemu MS-DOS. W programie 3ds max powstało wiele animacji i filmów (m.in. polska animacja pt.: Katedra i fragmenty filmu Władca Pierścieni), jednak najczęściej używany jest on przy tworzeniu gier.

Mudbox
To zaawansowana aplikacja do sculptingu czyli rzeźbienia form 3D poprzez deformowanie siatki obiektu. Służy do tego szereg narzędzi pozwalających choćby na rozciąganie, przesuwanie, wygładzanie. Oferuje również szereg bardzo zaawansowanych narzędzi takich jak asymetryczny "mirroring", czy 3d layers do zarządzania warstwami. Główną jednak zaletą Mudboksa i przewagą nad konkurentami jest niezwykle przyjazny interfejs. Program od początku projektowany był przez specjalistów pracujących nad modelowaniem postaci do filmów i gier (Skymatter). Mudbox wykorzystywany był do modelowania przez Weta Digital, firmę odpowiadającą za efekty do filmu King Kong (2005 rok).

ZBrush
Program jednocześnie do malowania 3D i rzeźbienia, ale zaproponowano w nim inne podejście niż w Amorphium. ZBrush to hybrydowa aplikacja dwu- i trójwymiarowa przeznaczona dla osób, które nie chcą wiedzieć, czym są węzły sieci. Działanie pakietu jest sterowane przez narzędzia malarskie z elementami 2D i 3D. Użycie nawet najprostszego pędzla oznacza malowanie nie tylko koloru, ale także w trzecim wymiarze. Bardziej skomplikowane pędzle pozwalają na rysowanie przy użyciu trójwymiarowych kształtów. Nie są to jednak ich dwuwymiarowe przedstawienia, ale rzeczywiste kształty wraz z siatkami. Oznacza to, iż jest możliwe malowanie obiektu częściowo przesłoniętego przez inny. Rezultaty mogą być fascynujące, jeżeli program dostanie się w odpowiednie ręce. Należy się jednak przyzwyczaić do trochę innego sposobu pracy w ZBrush. Nie ma potrzeby ciągłego poruszania się wokół obiektu, aby spojrzeć na niego pod różnymi kątami. Funkcje importu i eksportu są dość ograniczone, aczkolwiek obiekty DXF i OBJ są akceptowane. Uważamy, iż narzędzia do malowania powierzchni powinny być trochę poprawione. ZBrush jest bardzo atrakcyjnym programem, a przyzwyczajenie się do niego nie zajmuje dużo czasu. Jeżeli chcesz pracować w trzech wymiarach bez konieczności uczenia się tradycyjnej aplikacji, to będzie to najlepszy wybór.

SOFTIMAGE|XSI
To jeden z najbardziej cenionych w branży, w pełni profesjonalny program przeznaczony do tworzenia animacji i grafiki trójwymiarowej. O klasie aplikacji świadczy fakt wykorzystywania jej przede wszystkim do postprodukcji hitów filmowych wśród, których znalazły się takie pozycje jak Star Wars: Episode II czy nie dawno powstały Happy Feet. SOFTIMAGE|XSI sprawdza się również bardzo dobrze przy wykorzystywaniu w branży tworzenia gier komputerowych, prezentacji multimedialnych oraz reklam telewizyjnych, jednak to właśnie w dziedzinie filmowej odnosi największe sukcesy. Wśród nowości w wersji 6 znajdziemy miedzy innymi kilka nowych efektów graficznych oraz technik zaawansowanego renderowania. Ponad to najnowsza edycja wspiera procesory 64-bitowe, wielordzeniowe i systemy wieloprocesorowe.

Blender
Jest bezpłatnym narzędziem do tworzenia grafiki trójwymiarowej, zarówno statycznej, jak i animacji. W kolejnych odsłonach tego programu firma Not a Number udoskonala swój projekt, co w rezultacie przynosi coraz to nowe odsłony Blendera. Nieporównywalnie mała wielkość wymaganego miejsca na dysku twardym i możliwość dostosowania jakości obrazu, czy też animacji do wydajności komputera, co sprawia, że nie trzeba dysponować rewelacyjnym pecetem, aby móc na nim pracować, to pierwsze zalety, jakie spostrzeże każdy użytkownik. Drugą zaletą Blender jest silnik renderujący w czasie rzeczywistym który jest dostępny tylko na płatnych programach.

Wings 3D
To darmowy modeler o dosyć specyficznym charakterze procesu edycji. Wszystkie obiekty stworzone przy jego pomocy powstają na bazie prostych przestrzennych figur geometrycznych (sześcian, tetraedr, walec, sfera, itp.), które stopniowo rozbudowywane są. Proces modyfikacji obiektu obejmuje szereg przekształceń ścianek, brzegów i wierzchołków takich jak podziały, wyżłobienia, wyciągania, wygładzenia i wiele innych. Wings 3D to znakomity program do modelowania obiektów organicznych, które docelowo mają być siatkami o ograniczonej liczbie poligonów (lowpoly).

LightWave
Jest programem do tworzenia grafiki 3D. LightWave jest wykorzystywana w wielu produkcjach filmowych, reklamach, grach oraz mniejszych pracach. Początkowo program LightWave był dostępny wyłącznie na komputery Amiga potem na platformie Silicon Graphics, a w roku 1995 został przeniesiony na platformę PC.
Składa się z dwóch osobnych programów:
*Modeler używany jest do tworzenia obiektów.
*Layout służy do ustawiania sceny i animowania
Modeler LightWave uważany jest powszechnie za jeden z najlepszych w branży. Dla LightWave opracowano również doskonałe wtyczki, takie jak: Sasquatch, Hyper Voxels czy Impact. Dzięki nim efekt finalny jest na bardzo wysokim poziomie przy niewielkim nakładzie pracy grafika. W sieci znaleźć można wiele ciekawych, darmowych wtyczek. Język skryptowy tego programu jest bardzo silny. Za jego pomocą można nawet stworzyć grę, obsługiwaną przez interfejs LightWave. Można zaryzykować stwierdzenie, że przebił on pod tym względem nawet język skryptowy programu Maya. Wszystkie skróty klawiszowe i rozkład przycisków w panelach bocznych interfejsu (sidebarach) jest w pełni konfigurowalny. W kolejnych wersjach program stawał się coraz lepszy i przyjaźniejszy dla użytkownika. Dzięki oddzieleniu modeli od scen można bardzo łatwo wymieniać jednocześnie wiele obiektów w scenie, bez korzystania z żadnych wtyczek. Pozwala to też zachować przejrzystość sceny oraz większą nad nią kontrolę. Niestety przez to nie można animować edycji obiektu w Layoucie. Jedynym wyjściem jest tu używanie morfingu lub deformacji, które jednak nie zastąpią pełnej edycji. Z tego powodu od wersji 9.0 dokonywane jest stopniowe udostępnienie narzędzi modelowania w module Layout, co ma upodobnić pracę z programem do pracy w innych pakietach.

Cinema 4D
To profesjonalny pakiet do tworzenia wizualizacji oraz animacji 3D. C4D oferuje zaawansowane możliwości będąc jednocześnie jednym z najprostszych w obsłudze programów tego typu. Cały pakiet jest podzielony na specjalne moduły o wysokiej funkcjonalności w skład których wchodzą:
*Dynamics - ułatwiający odwzorowanie fizyki,
*MOCCA 2 - zaawansowane animowanie obiektów,
*BodyPaint 3D R2 - malowanie tekstur bezpośrednio w 3D,
*Advanced Render 2 - renderowanie z wykorzystaniem algorytmu energetycznego, efekty załamania światła, rozszczepienia, połyski i wiele innych.
Najnowsza edycja programu wspiera procesory 64-bitowe, wielordzeniowe i systemy wieloprocesorowe

Google SketchUp
Umożliwia tworzenie w bardzo prosty sposób trójwymiarowych modeli (domy, statki kosmiczne, rzeźby itp.), a następnie umieszczanie ich w aplikacji Google Earth. Możliwy jest również eksport przygotowanych projektów do kilku formatów w tym JPG, TIF, BMP, PNG. Gotowe projekty można udostępnić innym użytkownikom za pomocą 3D Warehouse. Wersja darmowa jest przeznaczona przede wszystkim do nauki i zabawy, a jej licencja wyklucza możliwość użytku komercyjnego. Dla profesjonalistów przygotowana jest płatna wersja SketchUp Pro 6. Daje ona możliwość eksportu do większej liczby formatów i z większą rozdzielczością. Dostępne są też narzędzia do modelowania rzeźby terenu i tworzenia animacji. Licencja na wersję profesjonalną daje też dostęp do forum i pomocy technicznej, umożliwia też komercyjne wykorzystanie tworzonych projektów.

Maya
to profesjonalny pakiet do tworzenia grafiki i animacji trójwymiarowej. Jest jednym z podstawowych programów tego typu używanych przy tworzeniu efektów specjalnych w przemyśle filmowym. Może być również używany do tworzenia modeli do gier 3D, animacji flash i innych.
Maya przez wiele lat miała praktycznie monopol na tworzenie wyrafinowanych efektów specjalnych w filmie. Początkowo ze względu na cenę (10000 USD) program był dostępny tylko dla największych wytwórni filmowych. Obecnie dzięki zmianie polityki cenowej (cena 2000 USD) jest dostępny dla szerszego grona użytkowników.
Maya została stworzona w roku 1998 przez firmę Alias|Wavefront. Na jej powstanie składają się doświadczenia dwóch firm Alias i Wavefront które były pionierami w dziedzinie tworzenia grafiki trójwymiarowej i obróbki wideo. W roku 1995 firmy połączyły się jako Alias|Wavefront (kupione przez SGI). W roku 2003 firma zmieniła nazwę na prostszą Alias. 10 stycznia 2006 doszło do przejęcia firmy Alias przez konkurencyjny koncern Autodesk.
Grafika 3d
Grafika 3d
Grafika 3d
Więcej
Info| Kontakt| W3C xHTML 1.0 | CSS 2.0 | RSS